Röthelstein - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Röthelstein

Turistika > 2012

7. 1. 2012, Rakúsko, zdroj: burgenkunde.at, článok napísal: Čerry

Röthelstein (známy tiež ako Rottenstein alebo Rotenstein) stojí na 30 metrov vysokom skalnom brale. Prvé zmienky o hrade sú z roku 1180. Obýval ho rod Röthelsteinovcov, ale sídlo v priebehu storočí niekoľkokrát zmenilo majiteľov. Na stránke burgenkunde.at venovaného hradom a zrúcaninám sa uvádza, že v žiadnej kronike sa nedá dočítať o nepokojných rokoch, počas ktorých hrad slúžil ako hraničný, strážny hrad, hoci  o tom napovedá jeho strategická poloha. Röthelsteinovci z výhodne umiestnenej  pevnosti kontrolovali obchodné lode po Dunaji a rybolov. Z 15. storočia sú záznamy o jeho majiteľovi Wilhelmovi von Enzersdorfovi, ktorý bol síce šľachticom a hrad dostal do léna od vtedy len 13-ročného habsburského panovníka Albrechta V., ale namiesto rytierskych ideálov si pestoval moc a majetky. Okrem hradu mu patrila aj osada Rotenstein a podliehal mu aj prevozník, ktorý dopravoval ľudí na druhý breh do Devína. Wilhelmovi to všetko nestačilo. Chcel  obrať mesto Hainburg o právo rybolovu v nivách okolo Rotensteinu, a keď sa mu mesto  postavilo, vyhrážal sa násilím. Do sporu zasiahla na podnet mesta vyššia moc z Viedne a aj keď rozhodla v prospech Hainburgu, mešťania sa dlho báli priblížiť  sa k hradu, lebo vedeli, že v okolí a tmavých lesoch na nich číha zlostný hradný pán.
Ani ďalší hradný pán, Wenko von Ruckenau, nemal dobrú povesť. Bol to lúpežný rytier, známy pod menom Ledvenko. V 16. storočí hrad obsadili Turci, neskôr pustol a bol rozobraný na stavby v  meste a okolí. Dnešné ruiny sú zvyšky z vonkajšieho múru a palácovej steny.
Aj keď hrad skutočne nie je taký impozantný ako  jeho blízki hradní susedia, má všetko, čo hrad má mať: prastaré dejiny,  zmapované v historicky hodnoverných kronikách, ale aj nehodnoverných, no zato farbistých legendách.
Povestí o Röthelsteine je  nepreberné množstvo, ale takmer všetky sa točia okolo skrytých pokladov a mužov v červených plášťoch a kapucniach. Pravdepodobne to boli rádoví rytieri, ktorí mali červenú pokrývku hlavy. V tejto oblasti mali vraj veľa sídiel a nie je vylúčené, že boli aj zakladateľmi hradu. Účastníci: Bosorka, Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky