Berchtesgadenland - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Berchtesgadenland

Turistika > 2012

31. 7. - 2. 8. 2012, Nemecko, zdroj: Wikipedia, článok napísal: Čerry

Berchtesgadenské Alpy (nemecky  Berchtesgadener Alpen) ležia na území Rakúska a Nemecka. V Rakúsku zasahujú iba  svojou menšiou časťou na území spolkovej krajine Salzburgsko. Ako mohutná hradba zložená predovšetkým z vápenca a dolomitu čnie vysoko nad údolia riek  Salzach a Saalach. Najvyššou horou je Hochkönig - 2941 m nm s malým náhorným  ľadovcom Übergossene Alm ležiace v rakúskej časti pohoria. Oblasť vrcholu Watzmann  a jazera Königssee je chránená ako národný park (Nationalpark Berchtesgaden).                        
Plocha pohoria je 1300 km². Od  východu a západu ohraničujú Berchtesgadenské Alpy rieky Salzach a Saalach. Južnú hranicu tvoria toky riečok Mühlbach a Urslau Bach. Sever územia je  klinovito uzavretý mestom Salzburg.
Na začiatku objavovania možností turistiky v pohorí, bolo údolie husto zalesnené a hory takmer nedostupné. Len lovci a pastieri vedeli žiť v týchto tvrdých a nebezpečných, odľahlých krajoch. Prvé turistické akcie začali niekedy uprostred 18. storočia. Medzi rokmi 1780 a 1900 boli všetky dôležité vrcholy pohoria vylezené a vtedajší horolezci začali preskúmavať ťažšie a významnejšie výstupy. Jedným z  najdôležitejších prekurzorov bol Hermann von Barth. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch boli všetky významnejšie cesty a výstupy v tomto pohorí vylezené a extrémny lezci začínali objavovať lezenie veľkých stien.
Berchtesgadenské Alpy tvorí  niekoľko samostatných masívov.
                       

Hochkönig                        

Masív s rovnomennou najvyššou horou, leží v Rakúsku pri mestečku Mühlbach. V tomto masívu leží rad atraktívnych cieľov pre turistov, horolezcov i skialpinistov. Okrem samotného vrcholu Hochkönig, ktorý je cieľom turistov, ferratistov aj horolezcov vďaka  svojej 550 m vysokej stene, je povestným vrcholom Tosäule, Östicher a Westicher Schoberkopf, Flachfeld a ďalšie.
                       
Untersberg                        
Leží úplne na severovýchode  pohoria v blízkosti Salzburgu. Je to malá skupina s najvyšším vrcholom Berchtesgadener Hochthron - 1972 m ležiacom na území Nemecka. Nad Salzburgom  nájdeme Salzburger Hochthron, ktorý je ľahko turisticky dosiahnuteľný z lanovky Untersbergbahn. Horolezecky lákavá je jeho východná stena a najmä pilier Blausandpfeiler.
                       

Göllgruppe                        

Tento pohraničný hrebeň nadväzuje  ďalej na juh. Najvyšší vrchol je Hoher Golla - 2522 m
                       

Hagen Gebirge                        

Bezprostredne susedí s Göllgruppe. Ide doslova o neusporiadaný vápencový labyrint štítov a hôr. Najvyšším vrcholom je Teufelshörner - 2361. Táto časť pohoria leží na východnej strane jazera Königssee.
                       

Steinernes Meer

Táto časť Berchtesgadenských Álp sa nachádza na juhu pohoria a tvorí ju zvlnená náhorná pláň - "Kamenné more". Najvyšším vrcholom je Selbhorn - 2655 m
                       

Reiter Alpe                        

Je horským masívom na pomedzí  Rakúska a Nemecka s najvyšším vrcholom Stadlhorn - 2287 m
                       

Watzmann                        

Je bezpochyby najväčším lákadlom  Berchtesgadenských Álp. Jedná sa o akési srdce pohorie ležiace bezprostredne na západnom brehu jazera Königssee. Najvyšší vrchol je Watzmann - 2713 m
                       

Lattengebirge                        

Je poslednou malou skupinou ležiacou nad známymi kúpeľmi Bad Reichenhall. Najvyšší vrchol je Törlkopf - 1704 m

Berchtesgadenské Alpy majú nepreberné možnosti vyžitia turistiky a športov. Majú tu svoje pevné miesto napr horolezectvo, paragliding, kanyoning, lyžovanie a vďaka priepastí a iných krasových javov si tu užijú aj jaskyniari.
Návšteva oblasti Berchtesgadenu, príchod do campu Grafenlehen v dedinke Schönau am Königsee, výstup na Jenner, chata Carl von Stahl haus. Presun do oblasti Wilder Kaiser v Rakúsku. Účastníci: Bosorka, Ati, Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky