Pag - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Pag

Turistika > 2014

30. 8. - 6. 9. 2014, Chorvátsko,  zdroj: Wikipedia, článok napísal: Čerry


Pag (chorv. otok Pag, tal. Isola di Pago) je piaty najväčší chorvátsky ostrov. Najväčšie mesto na ostrove je správne centrum Pag, kde žije okolo 4 350 ľudí. Ostrov sa nachádza v juhovýchodnej časti Kvarnerského zálivu a svojím pretiahnutým tvarom zasahuje do Zadarskej (severná časť) a Licko-senjskej župy (južná časť). Je dlhý až 60, no široký len 2 – 10 km a jeho rozloha je 284,56 km². Dĺžka členitého pobrežia s hlbokými zálivmi predstavuje až 269 km, z toho až 84 km predstavujú kamienkové a piesočnaté pláže.
Od pevniny je Pag oddelený Velebitským prielivom (Velebitski kanal) a od ostrova Rab na severe Pažským prielivom (Paški kanal). Na juhovýchodnom konci ho spája s pevninou Pažský most (Paški most) a dopravu uľahčujú i trajekty Prizna – Žigljen a Karlobag a Pag.
Najvyšším vrchom ostrova je Sveti Vid, ktorý dosahuje 348 m n. m.. V juhovýchodnej časti ostrova ležia krasové jazerá Velo blato a Malo blato. Pri Pagu sa nachádzajú rozsiahle saliny (Paške solane), kde sa na ploche viac ako 3 km² získava soľ odparovaním morskej vody. Ročne sa tu získa až 33 000 ton soli.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky