Pula - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Pula

Turistika > 2015

10. 8. 2015, Chorvátsko, zdroj: Wikipedia, článok napísal: Čerry

Pula (tal. Pola) je mesto a prístav v Chorvátsku na západe krajiny, na juhu polostrova Istria. Leží na pobreží Benátskeho zálivu. Má rozlohu 51,65 km² a žije tu 58 594 obyvateľov (2001). Je to najväčšie mesto na polostrove Istria i v celej Istrijskej župe. Trvalé osídlenie na tomto mieste existuje už niekoľko desiatok storočí. Ako prví sa tu usadil ilýrsky kmeň Histriov, podľa ktorých dostal meno Istrijský polostrov. V 1. storočí pred Kr. tu Rimania založili kolóniu s názvom Colonia Pietas Iulia Pola. Z tohto obdobia pochádza mnoho pamiatok, ktoré sú dnes hojne navštevované turistami – napr. amfiteáter, Herkulova brána alebo Víťazný oblúk rodiny Sergiovcov.
Po páde Rímskej ríše sa v meste vystriedali Vizigóti, Frankovia i Benátčania. Prví Slovania sem prišli v 7. storočí. V stredoveku sa o Pule zmieňuje Dante Alighieri. V roku 1813 sa mesto dostalo pod vládu Rakúsko-Uhorska a stalo sa jedným s najvýznamnejších rakúskych prístavov a okolie bolo ustanovené ako provincia Küstenland (pobrežie). Po páde monarchie sa mesto dostalo pod správu Talianska a zotrvalo po
d ňou až do konca druhej svetovej vojny, keď bola Pula pričlenená k Juhoslávii. V tom čase žilo v meste približne 90 % obyvateľov talianskej národnosti. Účastníci: Bosorka, Čerry.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky