Dachstein - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Dachstein

Turistika > 2010

1. - 4. 8. 2010, Rakúsko,  zdroj: Wikipedia, článok napísal: Čerry

Pohorie Dachstein má plochu 900 km². Leží  v Rakúsku, na hranici Horného Rakúska, Štajerska a Salzburska. Na severe je masív ohraničený údolím Kainisch Traun, na juhu je oddelený od Nízkých Taurov dlhým údolím rieky Enns a na západe od masivu Tennengebirge údolím  Lammertal.
Masív Dachsteinu pokrýva územie približne 600 km². Väčšinu plochy tvorí zvlnená náhorná plošina s mnohými krasovými javmi. Najvyššie vrcholy sa nachádzajú na jeho  okraji, a vysokými stenami (až 1100 metrov), spadajú do južných dolín. Dachstein  je tiež miestom najsevernejšieho a zároveň najvýchodnejšieho zaľadnenia v Alpách. Nachádza sa tu Hallstattský ľadovec, Veľký Gosauský ľadovec, Malý Gosauský ľadovec, Schladmingerský ľadovec, Edelgriesský ľadovec,  Schneeloch, Severný Torstein a Južný Torstein.
Masiv Dachsteinu sa rozdeľuje na niekoľko samostatných  skupín. Okrem samotného vrcholu Hoher Dachsteinu (2 995 m) je na severe ležiaci  samostatný vrchol Hoher Sarstein (1975 m). Na západe územia leží skupina Gosaukamm s najvyšším vrcholom Grosser Bischofmütze (2459 m). Východne od vrcholu  Dachsteinu sa nachádza náhorná vyprahnutá plošina zvaná Am dem Stein (1720 m). Poslednou horskou skupinou ležiacou na východe územia je osamelý vrchol Grimming (2351 m). Výstup na Hoher Dachstein (2 995 m) zaistenou cestou Hunerscharte klettersteig, ľadovec Schladminger gletscher, Hallstatter gletscher a Randkluft klettersteig až k vrcholovému krížu. Návšteva mestečka Hallstatt, solná jaskyňa Salz welten. Mestečko Ramsau am Dachstein (1 135 m), posledné nákupy a presun do dedinky Hinterstoder (591 m) pod Totes Gebirge. Účastníci: Bosorka, Ati, Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky