Bernstein - Róbert Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Bernstein

Turistika > 2012

3. 11. 2012, Rakúsko,  zdroj: Wikipedia, článok napísal: Čerry

Bernstein je  mesto v rakúskej spolkovej krajine Burgenland v okrese Oberwart. Maďarský názov  obce je Borostyánkő. Obec je známa  predovšetkým hradom zo serpentinitu (hadec).

Bernstein je  prvýkrát spomínaný v 14. storočí ako Bernstein (hrad); je to najvyššie položený  hrad v spolkovej krajine.

Názov obce je  odvodený od jantárovej cesty, alebo skôr "Via Magna" vedúcou údolím  "Tauchentalu". Oblasť s výskytom jantáru bola už 100 rokov pred n.l. osídlená keltskými kmeňmi. Osada je  prvýkrát v dokumentoch spomínaná roku 1388 ako "miesto ležiace pod hradom  Porostyanom". Od 12. storočia bolo v okolí prevádzkované baníctvo. Najskôr  ťažili železnú rudu, od 16. storočia síru, meď, síran meďnatý, striebro a  dokonca aj zlato.
Obecný znak  pochádza z tej doby; zobrazuje banícku studňu (ťažobnú jamu) s dvomi baníkmi.  Začiatkom 19. storočia baníctvo zaniklo.
V Bernsteine je  nálezisko svetlého až tmavozeleného vzácneho hadca, obzvlášť čistého rôzneho  serpentinitu, ktorý sa tu spracováva na výzdobu šperkov a iných umeleckých  predmetov. Sústružník dreva a farár Ratzi objavil v roku 1860, že sa v žilách  objavuje "obyčajný" serpetinit a drahý hadec v rôznych tvrdostiach  asi 2,5 až 3,5 a ľahko sa opracováva. V nasledujúcej dobe sa z toho vyvíja  nové remeslo a tradície a zachováva sa až do dnešnej doby. Pre získanie  kubického metra drahého hadca sa musí   vydolovať asi 2000 kubických metrov obyčajného serpentinitu, ktorý sa  využíva v cestnom staviteľstve a pri výrobe umelého kameňa.
Až do roku 1921  patrila obec Maďarsku. Po skončení druhej svetovej vojny bolo západné Maďarsko,  na základe zmluvy zo Saint-Germain-en-Laye a z Trianonu, začlenené do Rakúska v  roku 1921 do novozaloženej spolkovej krajiny Burgenlandu. Na mesto bol Bernstein povýšený v roku 1973  (predĺžené právo trhov udelené v roku 1602).

Účastníci: Bosorka, Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky